مسابقه ویلچررانی مسؤولین سبزوار در روز جهانی معلولین

 
 معلولان جسمی حرکتی شهرستانهای واقع در غرب خراسان رضوی با شرکت در مسابقه ویلچیررانی در سبزوار در آستانه روز جهانی معلولان را گرامی داشتند.
 ۱۲ آذر برابر با سوم دسامبر روز جهانی معلولان نامیده شده است.
این رقابت در مسافت هزار و 200 متر برای مردان و مسافت 800 متر برای زنان معلول جسمی حرکتی شدید و خیلی شدید از شهرستانهای سبزوار، جوین ، جغتای، خوشاب، داورزن و فیروزه در بلوار پاسداران شهر سبزوار برگزار شد.
در پایان این رقابت عبدالله نودهانی، سعید ابیضی و مهدی آتش پنجه در بخش مردان نخست تا سوم شدند.
در بخش زنان نیز سکینه شیرخانی از خوشاب مقام نخست را کسب کرد و نصرت سیاح و طیبه نیلی هر دو از سبزوار به ترتیب دوم و سوم شدند.
رئیس اداره بهزیستی  سبزوار نیز گفت  پیام این مسابقه را نمایش توانمندیهای معلولان عنوان و بیان کرد: هر کدام از معلولان همانند سایر افراد جامعه دارای توانمندیهایی هستند که باید آنها را باور کرد.
مرضیه کسرائی فر افزود: امروزه ورزش مهمترین ابزار در ایجاد اتحاد و نوعدوستی بین انسانها است و همچنین نقش مهمی در رفع نیازهای روحی و روانی افراد دارای معلولیت و رهایی آنها از گوشه نشینی دارد.
وی همچنین گفت: هفت هزار معلول تحت پوشش اداره بهزیستی سبزوار هستند که حدود دو هزار نفر آنها را معلولان جسمی حرکتی تشکیل می دهند.
رئیس اداره بهزیستی  سبزوار ضمن دعوت از امور بانوان فرمانداری سرکار خانم دباغی مقدم مراسم گرامیداشتی نیزبه همین مناسبت در تالار کاشفی اداره ارشاد برگزار نمود.و در آخر از نفرات برترمسابقه  تجلیل به عمل آمد.  
رئیس اداره بهزیستی سبزوار  رئیس اداره بهزیستی سبزوار گفت  روز جهانی بهزیستی فرصتی است تا مشکلات جامعه معلولین دیده شود و شعار امسال روز معلولین دسترسی و توانمندسازی این عزیزان است.
مرضیه کسرایی دوشنبه شب در مراسم گرامی‌داشت روز جهانی معلولان در تالار کاشفی سبزوار با بیان اینکه معلولان عضوی از جامعه هستند، تصریح کرد: تقویت خانواده‌محوری به جای مرکزمحوری و آموزش اطلاعات مراقبتی و طرح‌های مراقبتی معلولین و سالمندان در منزل را از طرح‌های خوب اداره بهزیستی می‌دانیم.
وی با بیان اینکه توجه به سطوح پیشگیری از معلولیت‌ها یکی از اولویت‌های مهم است، اظهار کرد: اشتغال، مسکن، درمان، مناسب‌سازی معابر و خیابان‌ها و عدم رعایت قانون حمایت از معلولان از مشکلات عمده جامعه معلولان است.
در ادامه این مراسم، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز به وظایف قانونی خود  در قبال جامعه معلولان عمل نکرده‌ایم.

محمدرضا محسنی ثانی افزود: مشکل قانونی در حمایت از معلولان نداریم آنچه تقاضا بوده در مجلس تصویب شده اما بین قانون و عمل کمی فاصله است.
وی بیان کرد: معلولان تفسیر آیه‌ای از استقامت و بردباری، عبور از محرومیت‌ها، توانستن و مشیت الهی را پذیرفتن و راضی به رضای خداوند بودن هستند.
محسنی ثانی اظهار کرد: امسال سال توانمندسازی معلولان است و در آستانه برنامه ششم باید تلاش کرد و تکالیفی برای دولت در نظر گرفت تا دولت با عمل به آن رنج و محرومیت جامعه معلولان را کاهش دهد.

دیگر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: معلولان بایست از حقوق مناسبی در جامعه برخوردار باشند.
رمضانعلی سبحانی‌فر افزود: زمینه مشارکت معلولان در فعالیت‌های اجتماعی و تقویت حس مشارکت‌جویی سبب تقویت روحیه معلولان می‌شود.
عضو فراکسیون جامعه معلولان مجلس شورای اسلامی گفت: بایست با توانمندسازی معلولان آن‌ها را مستقل  کردتا نیاز به وابستگی احساس نکنند.
در پایان این مراسم از معلولانی که در رشته‌های مختلف حائز رتبه برتر شده بودند، تقدیر و تشکر به عمل آمد.
گفتنی است؛ تعداد 12 هزار نفر از جمعیت شهرستان تحت پوشش اداره بهزیستی است که از این رقم، هفت هزار نفر معلول و دو هزار نفر نیز معلولان جسمی حرکتی هستند.منبع ایسنا

 
 
 
#Block22222#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *