کارشناس کودکان و نوجوانان

فعالیت‌های کارشناس کودکان و نوجوانان

مهد های کودک
اهداف عمده تاسیس مهدکودک عبارتند از:
۱-ارتقای سلامت زیستی، روانی و اجتماعی کودکان
۲-ارتقای هشیاری اخلاقی و توجه به ارزشهای دینی و مذهبی
۳-پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادهای کودکان از ابعاد مختلف
۴-آموزش مفاهیم اجتماعی نظیر تعاون، نوع دوستی، گذشت، ایثار، همکاری و ارزشهای مطلوب زندگی از طریق آموزش غیرمستقیم و کسب تجارب گوناگون
۵-توسعه توانایی‌های کودکان در بیان اندیشه و بروز احساسات و عواطف با استفاده از آموزش مهارت‌های زندگی، هنری، کلامی، بازی، شعر خوانی و نمایش
۶-کمک به اولیاء درمراقبت، نگهداری و پرورش کودکان و ایجاد ارتباط موثر دوجانبه بین کودک و اولیا
آماده‌سازی کودکان برای ورود به نظام تحصیلی رسمی کشور

مهدکودک خصوصی شهری
مرکزی پرورشی، آموزشی، تربیتی، و فرهنگی است که توسط شخص حقیقی یا حقوقی تاسیس می‌گردد، و مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان در ابعاد، شناختی، اجتماعی، مذهبی، معنوی، جسمی و روانی را به عهده دارد که شامل : کودکان شیرخوار (۶ ماهگی تا ۲ سالگی)، کودکان نوپا از (۲-۳ سال)نوباوه از ( ۶-۳ سال) را عهده دار می باشد.
مهد کودک خصوصی روستایی (روستا مهد): مهدکودکی است که توسط اشخاص حقیقی با همکاری شورای اسلامی و تحت نظارت سازمان بهزیستی تاسیس می‌گردد و مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان روستایی در ابعاد مختلف رشد از آغاز سال سوم تا قبل از شروع دبستان را عهده‌دار می‌باشد.

موافقت اصولی:
موافقت نامه‌ای است که کمیسیون صدور پروانه فعالیت استان پس از طی مراحل پیش‌بینی شده در این دستورالعمل برای متقاضی صادر می‌نماید تا متقاضی نسبت به معرفی و آماده نمودن ساختمان و تجهیز آن در شهر مربوطه، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و ارایه مدارک لازم اقدام نماید. اعتبار موافقت اصولی یک سال وبرای ۶ماه قابل تمدید وقابل انتقال به غیر نمی‌باشد.
پروانه فعالیت :مجوزی است که برای شروع و تداوم فعالیت مهدکودک پس از تجهیز و معرفی نیروی انسانی و به ویژه مربیان مطابق با بخش الف ماده ۶و ارایه مدارک لازم از طرف متقاضی با اعتبار سه ساله وبرای تمدید مجدد با اعتبارسه ساله صادر می‌‌گردد و غیر قابل واگذاری است.

کارت مدیریت :مجوزی است که توسط کمیسیون (کمیسیون صدور پروانه فعالیت ) برای شخص مدیر مؤسس یا فرد واجد شرایط معرفی شده از جانب موسس، جهت مدیریت مهدکودک صادر می‌گردد.

مؤسس :شخصیت حقیقی و یا حقوقی است که پس از طی مراحل اداری موفق به دریافت موافقت اصولی و سپس پروانه فعالیت می‌گردد.در صورتی که موسس شخصیت حقوقی باشد اساسنامه آن باید به تایید سازمان بهزیستی رسیده باشد.

مدیر موسس :شخص مونث حقیقی است که از شرایط تاسیس و مدیریت مهدکودک برخوردار است و خود با دریافت پروانه فعالیت و کارت مدیریت، مدیریت مهدکودک را عهده دار می‌گردد.

مدیر مسوول :فرد مونث واجد شرایطی است که از طرف موسس، به سازمان بهزیستی استان معرفی می‌گردد، تا پس از تائید کمیسیون، و دریافت کارت مدیریت، مسئولیت کامل اداره مهدکودک را عهده دار گردد.
تبصره: مدیر مسئول باید دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته (روان شناسی ، علوم تربیتی،علوم اجتماعی(گرایش خدمات اجتماعی) مددکاری،پیش دبستانی،مشاوره و راهنمایی،مدیریت آموزشی،آموزش ابتدایی،کودکیاری و دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته های علوم قرآنی،الهیات یا سطح حوزوی معادل با یک سال سابقه کار آموزشی و یا گذراندن ۳۰۰ ساعت کارورزی در مهد های کودک)

مناطق کم برخوردار :منظور مناطق آسیب خیز و مناطق محروم با تایید کمیته تخصصی استان می‌باشد
مهد های کودکی که در مناطق کم برخوردار واقع گردیده اند از تسهیلات یک وعده غذای گرم(جهت تسهیل رشد قد و وزن کودکان ) و یارانه ی سه دهک پایین درآمدی جهت کودکان برخوردار میگردند.